Nowy artykuł!

Nowy artykuł opublikowany w Psychological Science!

Właśnie ukazał się nasz artykuł w prestiżowym Psychological Science!

Przedstawiamy w nim badanie na temat poziomu cechy narcyzmu i testosteronu u mężczyzn. Badaliśmy narcyzm wielkościowy, który definiuje się jako zwiększoną motywację do osiągnięcia wysokiego statusu społecznego, roszczeniowości i poczucia wyższości. Obecnie w narcyzmie wielkościowym wyróżnia się dwa wymiary: sprawczy (tendencja do autopromocji i zdobywania podziwu) i antagonistyczny (tendencja do dewaluowania innych).

Testosteron, męski hormon płciowy, jest uważany za najbardziej “społeczny” hormon, który wiąże się z dominacją i tendencją do osiągania statusu. Testosteron mierzyliśmy w sposób obiektywny (z próbek krwi) oraz jako subiektywne przekonania badanych na temat poziomu własnego testosteronu (samoopisowo).
W naszym badaniu wykazaliśmy, że:

💡 Mężczyźni mogą do pewnego stopnia trafnie oszacować poziom własnego testosteronu.

💡 Wysokie nasilenie narcyzmu sprawczego wiązało się z wyższym poziomem obiektywnie mierzonego testosteronu.

💡 Mężczyźni o wysokim nasileniu narcyzmu sprawczego szacowali swój testosteron jako wyższy, niż mężczyźni o niskim nasileniu narcyzmu.

Artykuł napisany przez: Marcin Zajenkowski, Gilles Gignac, Radek Rogoza Jeremiasz Górniak, Oliwia Maciantowicz, Maria Leniarska, Peter Jonason i Konrad Jankowski

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem!